תפיסת המציאות

מהי המציאות? האם זה מה שהעיניים שלנו רואות? האם מה שקיים זה מה שאנחנו תופסים בחמשת החושים שלנו? האם מה שאיננו תופסים לא קיים? האם חולה קורונה שחוש הריח והטעם שלו נפגע יצהיר כעת בראש חוצות שהיות ולכל המאכלים אין טעם, אין דבר כזה הנקרא ריח? בוודאי שלא. עיוור צבעים חי בעולם של שחור ולבן, האם זה אומר שאלה שני הצבעים היחידים הקיימים בעולם?

שני בניי לומדים בארגון בני ברוך ולוקים בעיוורון צבעים, שניהם לא מבדילים בין חום לאדום, האחד לא מבדיל גם בין תכלת לורוד והשני לא מבדיל בין כתום לירוק. האם זה אומר שהגוונים האלה לא קיימים בעולם? כמובן שלא, אפשר לומר שהם לא קיימים בתפיסת העולם של בניי.

דוגמא נוספת ניתן למצוא בחיידקים שהעין שלנו לא רואה, או בתדרים שהאוזן שלנו לא שומעת אך עטלף (לאו דווקא זה מהקורונה) שומע גם שומע, בוודאי שהם קיימים, אך הם נסתרים מאיתנו. אנחנו יודעים על קיומם כי פיתחנו מכשירים שיכולים "לראות" אותם. גם הכוכבים המרוחקים מאיתנו שנות אור קיימים במציאות שלנו בזכות מכשירים שפיתחנו. יש להניח שאנחנו מוקפים בעוד הרבה דברים שעדיין לא פיתחנו מכשירים היכולים לזהות אותם. בשלב זה הם לא בתפיסת המציאות שלנו, אך כשיהיו ברשותנו מכשירים כאלה, תפיסת המציאות שלנו תתרחב.

אפשר להניח שקיימים עוד הרבה דברים סביבנו הנשגבים מבינתנו ולכן הם לא קיימים בתפיסת המציאות שלנו. ראה את סיפור הספינות של קולומבוס.  האינדיאנים שעמדו על החוף לא היו מסוגלים להבחין בספינות שהתקרבו לחופי אמריקה מפני שה"מודלים" שלהן לא היו מוטבעים במוחם. בתפיסת המציאות של אותם אינדיאנים ספינות אלה כלל לא שטו לעברם. יש להניח שסביבנו יש דברים רבים שעדיין לא מוטבעים במוחנו ולכן הם לא קיימים בתפיסת המציאות שלנו.

בני הצעיר ניחן ביכולת לראות דברים שנעלמים מעיני רבים,, הם קיימים בעולמו ובעולמם של עוד כמוהו שניחנו ביכולת זו, אך עד שלא נתקלתי בו ובשכמותו, בתפיסת המציאות שלי הדברים הללו לא היו קיימים.

יש דברים רבים סביבנו, שהם קיימים, אך לא תופסים את תשומת ליבנו, כי הם לא חלק מעולמנו הפנימי. רבים מכירים את התחושה שעקב קנייה של רכב מסוג מסוים, פתאום מזהים עוד רכבים כמוהו על הכביש. האם לפני כן הרכבים הללו לא היו על הכביש? בוודאי שהם היו. הם רק לא היו בתפיסת המציאות שלנו  ולכן לא ראינו אותם. זכור לי שכשאבי הפך לסעודי ונעזר בכסא גלגלים פתאום ראיתי במרחב הציבורי לא מעט אנשים על כסאות גלגלים. פתאום כשזה נגע בי, כסאות הגלגלים הופיעו במציאות שלי.

יש להניח שתפיסת המציאות שלנו מוגבלת מאוד בגלל המוגבלות של החושים שלנו ואל לנו להאמין במה שרואות עינינו עד יום מותנו.

You may also like