מה זה פיגמנטציה בעור?

ישנם כיום לא מעט אנשים אשר סובלים מכתמי פיגמנטציה על העור, בעיה זו נחשבת לדי נפוצה בעולם האסתטיקה וקיימים כיום מגוון רחב של קרמים וטיפולים אשר עוסקים בטיפול כתמים אלו. יחד עם זאת ישנם לא מעט דרכים שיוכל לעזור לנו במניעה של היווצרות כתמי פיגמנטציה, אבל לפני שנגיע אליהם ננסה להבין כיצד כתמי פיגמנטציה נוצרים.

ממה זה נוצר?

אחד הגורמים לשמירה על הצבע של העור שלנו הוא חומר בשם מלנין, כאשר התפזרות החומר בעור והכמות שלו בעצם קובעים אם גוון העור שלנו יהיה כהה יותר בהיר יותר. גורם זה של העור משמש לא רק לייצוב הגוון של העור שלנו או הקביעה שלו, אלא מתפקד גם כחלק ממערך ההגנה של העור מפני קרני השמש. כאשר העור חש בחשיפה מוגברת אל השמש נוצר יותר מלנין בגוף, דבר שמביא למצב של "שיזוף" העור.

פיגמנטציה – גורמים

מכיון שהמלנין עוזר לשמור על גוון העור ומשתנה בהתאם לחשיפת השמש, הוא גם מושפע מעוד תהליכים שהגוף שלנו עובר, כך שבמצבים מסויימים תהליך הפיגמנטציה עלול להחמיר.

1.הזדקנות- אומנם גיל ה40 נחשב ל30 החדש אבל מבחינה פיזיולוגית העור שלנו הופך לדק יותר בגילאים אלו, לרב יופיעו כתמי פיגמנטציה ש"נחו" מתחת לשכבות העור הצעירות והצפופות ויופיעו בגילאים יותר מאוחרים.

2.טיפולים הורמונלים – לא מעט נשים אשר נוטפלות טיפולים הורמונלים כגון גלולות או נשים בהריון, עלולות להאיץ את תהליך הפיגמנטציה ולגרום להגדלה של הכתמי השמש בעור.

3.חשיפה לא מוגנת לשמש- מעבר לשינוים שהגוף שלנו חווה הוא גם מושפע משינוים חיצונים, כך שחשיפה מהשמש היא אומנם גורם העיקרי להיווצרות של כתמי פיגמנטציה בעור, אבל חשיפה לא מוגנת לקרני השמש יכולה להחמיר את כתמי הפגמנטציה.

סוגי כתמים

מעבר לגורמים של כתמי פיגמנטציה, גם אלו מתחלקים לסוגים שונים של כתמים אשר מופיעים משלל הגורמים שאותם הזכרנו.

#כתמי המופיעים לאחר דלקת בעור-אחת מתופעות הלוואי השכיחות לדלקות בעור היא גם הפיכה של כתמי פיגמנטציה שונים. לקריאה נוספת – https://www.dr-erik.co.il/%D7%A4%D7%99%D7%92%D7%9E%D7%A0%D7%98%D7%A6%D7%99%D7%94

#מזלמה- כתמי הריון אשר מופיעים בתקופת ההריון ומלווים לא פעם גם לאחר הלידה, אלו מופיעים לרוב באזור הלחיים מעל השפה והמצח. https://www.doctors.co.il/forum-5418/pg-11/

#כתמי עור תורשתיים- לרוב מופיעים אצל נערים בגיל ההתבגרות ועוברים באופן תורשתי, אלו מופיעים באזורי החזה או השכמות ומופעים גם מהמטען הגנטי וגם מחשיפה ממושכת לשמש

You may also like