ט' באב – איך זה מתחבר היום לחיים שלנו?

חורבן בית המקדש קרה בשל שנאת חינם. איך זה מתקשר היום לחיים שלנו? היום בכל העולם אנחנו חיים בצל הקורונה. נראה שהקורונה גורמת לנו להיות יותר מרוחקים אחד מהשני, להיזהר יותר אחד מהשני, לתפוס מרחק. ואיך זה קשור לשנאת חינם?

אנחנו עסוקים רק בעצמנו

נראה שהקורונה מראה לנו בדרכה המיוחדת, את המצב האמיתי הפנימי בינינו. מצב שבו תכלס אנחנו לא רואים אף אחד ממטר, עסוקים בעצמנו, בלדאוג לעצמנו ומקסימום גם למשפחה הקרובה שלנו. עסוקים בלהשוות עצמנו לאחרים ורק לרצות להיות יותר מאחרים. עסוקים בלשנוא כל מי שלא חושב כמונו.

מוכר לכם? אז הקורונה באה לומר לנו – כל עוד אתם חיים בצורה כזאת, שלא חושבים על האחר, לא מתחשבים באחר, לא דואגים לאחר, עדיף שתתרחקו אחד מהשני. אולי ככה תתחילו לראות את האמת. שאתם לא יודעים באמת לרצות טוב בשביל האחר, אלא אם כן זה משרת את האינטרסים שלכם.

זה כולנו ככה, כל המין האנושי. כולנו קיבלנו את הטבע הזה, הטבע האגואיסטי הזה ששם את עצמו קודם כל, לפני כולם! ואנחנו לא באמת יכולים לשנות את עצמנו. את הטבע שלנו. זה ברור. אז מה כן יעזור לנו בכל המצב הזה? 

נראה שהטבע הביא לנו את הקורונה כדי שקודם כל נבין את זה, שזה הטבע שלנו ושהטבע הזה התפתח בשנים האחרונות בעולם לרמה שכבר הטבע, היקום, לא מסוגל לסבול את זה, את הטבע האגואיסטי שלנו. הטבע האגואיסטי שלנו שרק רוצה לעצמו עוד ועוד בלי סוף , על חשבון האחר ועל חשבון הטבע שסביבו, כל הדומם, צומח וחי.

יוצא שהטבע סביבנו, הדומם, צומח וחי – ברמות הקיום האלו הכל הרמוני, אין דבר כזה לפגוע באחר בכוונה תחילה. אין דבר כזה לקחת הכל לעצמי מפחד שלא יהיה לי , או מרצון שלא יהיה לאחר. הכל שלם, משלים אחד את השני והרמוני, יש הכל לכולםםםם. עד שהאדם נכנס לתמונה, ומתחיל לחסל את משאבי הטבע בתרבות הצריכה המוגברת והמוגזמת שלו.

אז בואו נסתכל בראי, נראה את האמת במערומיה, נראה את השנאה שבתוכנו שלא נותנת לנו מנוח. ונבקש. נבקש שינוי. נבקש להיות רגישים יותר לאחר, מתחשבים יותר, מקשיבים יותר, דואגים יותר. נבקש להיות דומים יותר לטבע! לטבע האוהב שסביבנו שרק רוצה אותנו יותר בהרמוניה ובחיבור בינינו, יותר בהרמוניה איתו.

You may also like